اخبار افغانستان

5 قربانی جبهه آزادی در کوه‌های سالنگ‌ کی‌ها بودند؟

سیمرغ، کابل: وزارت دفاع گروه طالبان اعلام کرد که به تاریخ 22 حمل/ فرودین، دست‌کم 8 نیروی جبهه آزادی را به شمول دوفرمانده این گروه در کوه‌های سالنگ کشته است، اما جبهه آزادی کشته شدن 5 نیروی خود را در نبرد علیه طالبان تایید کرده است.
بصیر اندرابی:
بصیر انداربی به روز‌ سه‌شنبه، 22 فرودین، با 5 تن از همقطارانش پس از یک نبرد سنگین و نفسگیر در سالنگ جنوبی، جان باخت. این فرمانده سابق نیروهای ارتش افغانستان، عضویت جبهه آزادی را داشت و علیه طالبان می‌جنگید. بصیر اندرابی زاده شهرستان ده‌صلاح شهرستان اندراب است، او پس از تکمیل دوره لیسه به مکتب افسران جوان راه یافت و در سال 1388 به قول اردوی هلمند به کارگماشته شد. او در بست‌های ریس ارکان کندک کماندوی در قول اردوی 209 شاهین، ریس ارکان قول اردوی ظفر و ریس ارکان قول اردوی 207 فراه در حکومت پیشین کار کرده است. بصیر اندرابی پس از برکناری از کار در سال 1399، به شهرستان خود در ده صلاح برگشت و در صف نیروهای خیزش مردمی، نبرد را علیه طالبان آغاز کرد و یک چشم خود را در جنگ با این گروه از دست داد. او اخیراً برای تداوی چشم خود به هند سفر کرده بود و پس از پیوستن به جبهه آزادی در برج بهمن 1401، عازم خطوط نبرد در برابر طالبان شد، اما به تاریخ 22 حمل به عمر 35 سالگی در درگیری با طالبان جان باخت.
برهان الدین اندرابی:
برهان الدین اندرابی، از دیگر قربانیان این جنگ نابرابر است، او از محافظین بصیر اندرابی بود و در نظام سابق به حیث سرباز در کماندوهای افغانستان کار می کرد. او یکجا با بصیر اندرابی و 3 تن دیگر سه‌شنبه شب، 22 فرودین، جان باخت و جسداش در کنار دیگر قربانیان این رویداد در سالنگ جنوبی دفن شد.
فهیم سالنگی:
فهیم سالنگی، دانش آموخته زبان و ادبیات فارسی دری است، او از دانشگاه البیرونی کارشناسی خود را به دست آورده بود. او پس از فراغت از دانشگاه به صف ارتش سابق افغانستان پیوست و علیه گروه طالبان می‌جنگید. سالنگی، در یک سال و نیم از حاکمیت گروه طالبان در کوه‌ها سالنگ حضور داشت و عملیات‌های چریکی را علیه طالبان راه اندازی می‌کرد. او یکی از مهم ترین چریک‌های جبهه آزادی درکوه‌های سالنگ بود که به عمر 35 سالگی جان باخت.
عبدالصبور فاریابی:
صبور فاریابی، 33 سال داشت و باشنده اصلی فاریاب در شمال کشور بود، او از اعضای ارتش سابق افغانستان بود که در لوای فراه کار می‌کرد. صبور فاریابی، پس از تسلط طالبان عضویت جبهه آزادی را گرفت و علیه طالبان می‌جنگید.
قربانعلی بامیان:
قربانعلی بامیان، از قومیت هزاره و از نیروهای ویژه سابق ارتش افغانستان است که در فرودین 1401 به عضویت جبهه آزادی در آمد. او از اعضای فعال این جبهه بود که یکجا با بصیر اندرابی و 3 تن دیگر از همقطارانش کشته شد.
جبهه آزادی افغانستان پس از این حمله که منجر به کشته شدن دست‌کم 5 نیروی آنان شده است، اعلام کرده که در نبرد سه‌شنبه شب، 22 فرودین 1402 دست‌کم 30 نیروی طالبان نیز کشته شده اند که اجساد شان توسط مردم محل از کوه‌ها پایان آورده شده و با آمبولانس به کابل منقل شده اند.
جبهه آزادی گفته است که طی یک سال گذشته 225 طالب در عملیات‌های چریکی این جبهه در سرتاسر افغانستان کشته شده اند.
وزارت دفاع گروه طالبان نیز اعلام کرد که جنرال اکمل امیر، از فرماندهان سابق نیروهای ویژه ارتش افغانستان و فرمانده کنونی جبهه مقاومت با 8 تن از همقطارانش در عملیات این گروه در 22 فرودین در سالنگ جنوبی کشته شده، اما این خبر بعدتر توسط دفتر رسانه‌های جبهه آزادی و نزدیکان آقای امیر رد شد. گفته می‌شود او با یک همکار دیگر اش از میدان نبرد بیرون شده است.
طالبان در دو روز گذشته دست‌کم 70 تن از اعضای خانواده او را بازداشت کرده اند و خانه‌های نزدیکان او را در کابل و کاپیسا بازرسی کرده اند.

نمایش بیشتر

سیمرغ

سیمرغ یک نهاد فرهنگی و اجتماعی است که با اشتراک جمع کثیری از اندیشمندان، فرهنگیان و نویسنده‌گان در حوزه تمدنی و فرهنگی فارسی_ پارسی تشکیل گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا