رویدادهای مهم

«6 جدی عوامل و پیامدها

مولوی حسام: خانواده سالاری و استبداد در افغانستان، عامل بدبختی مردم این کشور است

عنوان برنامه ای  است که امروز(6چهارشنبه جدی/دی) از سوی دفتر بنیاد شهید مسعود در مشهد، برگزار شده بود.
در این نشست که تعداد زیادی از علما، مجاهدین، دانشجویان و فرهیختگان افغانستان مقیم مشهد ایران اشتراک داشتند، سخنرانان، عوامل و پیامدهای حمله قشون سرخ شوروی به افغانستان را به بررسی گرفتند.
مولوی حبیب الله حسام مهاجر، رییس شورای عالی علمای جبهه مقاومت ملی افغانستان که نخستین سخنران برنامه بود، گفت که قدرت خواهی یک خانواده و یک گروه را علت اصلی لشکرکشی شوروی به افغانستان است و این لشکرکشی، باعث کشتار، آوارگی و معلولیت ملیون‌ها انسان افغانستانی شد و کشور را به ویرانه مبدل ساخت.
آقای حسام مهاجر، افزود که سال‌ها سلطه یک خانواده بر افغانستان باعث به بار آمدن رژیم فاسد، مستند و بی بندوبار شد که عقاید مردم را تفتیش می کردند و زندان‌های هولناک را ساخته بودند که صدها انسان آزاده و سربلند در آن سلاخی شدند و همچنان ملکیت‌ها و زمین‌های مردم از سوی رژیم حاکم غصب گردید که زمینه را برای یک قیام مردمی مهیا کرد.
به گفته او زمانی که گروه مستبد حاکم با قیام مردمی روبرو گردید، از ارتش سرخ شوروی دعوت کرد تا به افغانستان برای همکاری با رژیم فاسد قبلیه بیاید که این سرآغاز بدبختی مردم و جامعه مسلمان افغانستان شد.
رئیس شورای عالی علمای جبهه مقاومت ملی گفت از آنجایی که ارتش سرخ شوروی در فکر گسترش قلمرو خود و افکار کمونیستی بود با استفاده از این فرصت به افغانستان آمد و روزهای سیاه و تاریک را به مردم رقم زد.
او با اشاره به وضعیت حاکم در افغانستان نیز گفت که زندان‌های مخوف گروه طالبان و ظلم این گروه نیز شبیه به آنچه که در سال‌های حاکمیت یک خانواده وجود داشت، قرار گرفته و احتمال قیام‌های بزرگ مردمی در برابر این ستم و ظلم گروه حاکم نیز وجود دارد.
عبدالحفیظ منصور، عضو ارشد جبهه مقاومت ملی افغانستان که در این نشست صحبت که می‌کرد نیز علت اصلی لشکرکشی قشون سرخ شوروی به افغانستان را گسترش مارکسیزم و لینینیزم خواند و افزود که مکتب کمونیزم در نتیجه مجاهدت و ایستادگی مردم افغانستان به شکست مواجه شد.
آقای منصور که بحث را با علل حمله قدرت‌های جهانی به افغانستان آغاز کرده بود، گفت که در زمان‌های مختلف، قدرت‌های بزرگ به علت‌های مختلف از جمله موقعیت جغرافیایی، اهمیت سیاسی و اقتصادی به این کشور لشکرکشی کرده‌اند.
به گفته او سابقه لشکرکشی قدرت‌های بزرگ به جغرافیای افغانستان امروزی به 7 قرن قبل از میلاد مسیح می رسد که به دلیل موقعیت جغرافیایی و اینکه حیثیت یک چهارراه را در منطقه داشته مورد هجوم قرار گرفته است. اوافزود که در چند دهه اخیر دو قدرت بزرگ از جمله شوروی سابق به هدف گسترش ایدئولوژی خود و آمریکا به هدف سیاسی و اقتصادی به افغانستان آمده است.
سید هادی بلخی، از مجاهدین سابق افغانستان نیز از سخنرانان برنامه بود که در مورد ارزش یادآوری از این روز و سایر روزهای تاریخی گفت که باید جوانان و نسل امروزی در مورد روزهای مهم تاریخی بدانند و از آن درس‌هایی برای آزادی و استقلال خواهی خود بگیرند.
او با اشاره به تاریخ‌های جعلی گفت که برای نسل‌های امروزی قاتلین و جلادهای مردم افغانستان قهرمان سازی می‌شوند و این بی عدالتی و بی انصافی در حق مردان آزاد و مبارز است. او از تاریخ نگاران خواست که
واقعیت‌های افغانستان را بازگو کنند تا نسل امروزی و آینده افغانستان از مظالم گروه‌ها، رژیم‌ها و افراد سفاک آگاه شوند.
6 جدی سال 1358 روز تجاوز ارتش سرخ شوروی بر افغانستان است که همه ساله مردم افغانستان و مجاهدین این کشور از این روز و پیامدهای شوم آن صحبت می‌کنند. ارتش سرخ شوری سال‌ها را در افغانستان به علیه مجاهدین سابق جنگید اما نتوانست به اهداف خود برسد و در برابر مجاهدین افغانستان شکست خورد که منجر به شکست جهانی ایدئولوژی کمونیستی گردید. دکتر نجیب که آخرین رییس جمهور رژیم کمونیستی بود، قدرت او به دست مجاهدین سابق سقوط کرد و خود او توسط گروه طالبان در شهر کابل به دار آویخته شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا