اخباراخبار افغانستان

 سازمان‌ها و فعالان اعتراضی زنان خواستار به رسمیت‌شناسی آپارتاید جنسیتی در خراسان‌افغانستان شدند

در آستانه‌ی نشست نمایندگان ویژه‌ی کشورها در امور خراسان‌افغانستان در دوحه، بیش از ۳۵ سازمان تحت رهبری زنان و بیش از ۱۷۰ نفر از فعالان در نامه‌ای به نمایندگان و فرستادگان کشورها، از آنان خواسته‌اند که آپارتاید جنسیتی زیر حاکمیت گروه طالبان را به رسمیت بشناسند.

در آستانه‌ی نشست نمایندگان ویژه‌ی کشورها در امور خراسان‌افغانستان در دوحه، بیش از ۳۵ سازمان تحت رهبری زنان و بیش از ۱۷۰ نفر از فعالان در نامه‌ای به نمایندگان و فرستادگان کشورها، از آنان خواسته‌اند که آپارتاید جنسیتی زیر حاکمیت گروه طالبان را به رسمیت بشناسند.
در این نامه که در صفحه‌ی زرقا یفتلی، فعال حقوق زن منتشر شده، نشست دوحه نشست بسیار مهم و در زمان حساس در مورد خراسان‌افغانستان خوانده شده است.
نویسندگان نامه به نمایندگان کشورها نگرانی و توصیه‌های‌شان را درباره‌ی نشست دوحه مطرح کرده‌اند.
سازمان‌ها و فعالان حقوق زن گفته‌اند که در طول دونیم سال گذشته، گروه طالبان زنان را از حقوق و آزادی‌های اولیه‌ی انسانی‌شان در خراسان‌افغانستان محروم کرده‌اند و هر روز محدودیت‌های جدید و سخت‌تری اعمال می‌کنند.
در نامه‌ی آنان آمده است که زنان دیگر اجازه‌ی تحصیل، کار و فعالیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ندارند و زنانی که این آپارتاید
جنسیتی را محکوم می‌کنند، با آزار و شکنجه و بازداشت روبه‌رو می‌شوند و به قتل می‌رسند.
در این نامه آمده است: «از این رو، ما از شما (نمایندگان کشورها) می‌خواهیم که [این را] به رسمیت بشناسید که گروه طالبان یک رژیم آپارتاید جنسیتی را در خراسان‌افغانستان ایجاد و بیش از ۱۸ میلیون نفر را از حقوق اولیه‌ی انسانی‌شان محروم کرده و آنان را هر روز در معرض انواع شکنجه‌های جسمی و روانی قرار می‌دهند.»
سازمان‌ها و فعالان حقوق زن از نمایندگان کشورها خواسته‌اند که تضمین کنند که حقوق زنان مرکز بحث در نشست دوحه خواهد بود و هر تصمیمی در مورد خراسان‌افغانستان باید تضمین‌کننده‌ی استقرار مجدد تمام حقوق زنان و تأمین عدالت و آزادی در کشور باشد.
این سازمان‌ها و فعالان در ادامه درباره‌ی «ارزیابی مستقل خراسان‌افغانستان» ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند این ارزیابی جامع و فراگیر نیست و وضعیت واقعی کشور و به‌ویژه آپارتاید جنسیتی را منعکس نمی‌کند.
به‌گفته‌ی آنان، در طول فرآیند ارزیابی، اکثر سازمان‌های جامعه‌ی مدنی فعال که از داخل یا خارج فعالیت می‌کنند، در رایزنی‌ها شرکت نکردند و همچنین نظرهای افراد معدودی که شنیده شده هم در گزارش گنجانده نشده است.
در این نشست موارد تعامل منسجم‌تر و سازمان‌یافته‌تر جامعه‌ی جهانی با خراسان‌افغانستان بحث می‌‌شود و نمایندگان ویژه‌ی کشورها پیشنهادات گزارش «ارزیابی مستقل خراسان‌افغانستان» را بررسی و در مورد تعیین نماینده‌ی ویژه سازمان ملل برای خراسان‌افغانستان رایزنی می‌کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا