اخبار افغانستان

34مین سالروز خروج قشون سرخ شوری از افغانستان؛ «آنچه آموختیم فراموش مان نشود»

 

سیمرغ، مشهد: محفل گرامی داشت از 34مین سالگرد خروج قوای شوروی از افغانستان در دفتر بنیاد شهید احمد شاه مسعود، با حضور استادان دانشگاه، روحانیون، مقامات پیشین و دانشجویان در شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی ایران بزرگداشت شد.
روز پنج‌شنبه 27 دلو /بهمن، از (26 بهمن) روز خروج قشون سرخ شوری از افغانستان و (22 بهمن)، روز پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، در دفتر بنیاد شهید احمد شاه مسعود در شهر مشهد گرامی داشت شد.
عبدالحفیظ منصور، از اعضای جبهه مقاومت ملی و نماینده پیشین مردم در پارلمان افغانستان، پیروزی دو انقلاب  ایران و جهاد افغانستان و ایران را تبریک گفت.
منصور افزود که این از شگفتی‌های تاریخ دو کشور است که توانستند دو ابرقدرت امریکا و شوروی سابق را از کشورهای خود بیرون کنند و به توطعه‌های امریکا در کشورهای خود پایان دهند.
او در ادامه صحبت‌های خود گفت پس از اینکه مجاهدین به پیروزی رسیدند متاسفانه نتوانستند برای مردم افغانستان عرضه خدمات کنند، و خالی‌گاه‌های زیادی به وجود آمد که پاکستان از این فرصت استفاده کرد و به “تروریست‌پروری” در کشور ما پرداخت و توانست افغانستان را ویران کند.
آقای منصور افزود: ما تجدید پیمان کرده‌ایم، در مقابل هر متجاوز ایستاده هستیم و به مبارزه خود تا آزادی کشور خود ادامه خواهیم داد.”
حفیظ منصور، در ادامه به بحث‌های جنجالی که در شبکه‌های اجتماعی افغانستان راه افتاده، پرداخت و گفت که دشمن قضیه افشار را بگونه مطرح کرده که میان ملت افغانستان نفاق بی افگند. او قضیه افشار را ساخته و پرداخته آی اس آی پاکستان خواند و از همه اقوام افغانستان دعوت کرد که در شرایط کنونی وحدت و برادری خود را حفظ کنند.
آقای منصور، در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون ایستادگی و مقاومت علیه گروه طالبان حرف زد و گفت که جبهه مقاومت در 16 استان کشور هسته‌های فعال دارد و هر روز عملیات‌های چریکی علیه طالبان راه اندازی و به این گروه تلفات وارد می‌کند.این عضو ارشد جبهه مقاومت افزود که جبهه مقاومت ملی افغانستان توانایی سقوط استان‌های کشور را دارد، اما نبود تشکیل و عرضه خدمات میعاری برای مردم در شرایط کنونی دشوار خواهد بود، از همین رو دست به فتح استان ها نمی زند.
او علاوه کرد که جبهه از حمایت قوی مردم در داخل کشور و شماری از دولت‌های منطقه و جهان برخوردار است.
منصور در ارتباط به موافقت نامه دوحه نیز اشار کرد و گفت که این موافقت‌نامه امریکا به دور از چشم مردم افغانستان با طالبان معامله نمود که در نتیجه افغانستان را با تمامی ارزش‌های 20 سال گذشته به طالبان تسلیم دادند.
مولانا عبدالرحمان ریس شورای ولایتی کابل نیز در صحبت‌های خود پیروزی مجاهدین بر قشون سرخ شوری را پیروزی ایمان خواند و گفت که مردم افغانستان شجاعانه و صادقانه برای دفاع از کشور شان در مقابل اتحاد جماهیر شوروی مبارزه نمودند که پیروزی بزرگ نصیب شان گردید.
او در بخش دیگری از سخنان خود در اشاره به طالبان گفت: ما اراده مستحکم داریم که در مقابل آن‌ها مبارزه نمایم و بدون شک که طالبان را شکست خواهیم داد و آزادی ملت و مردم را دوباره به دست می‌آوریم.”
در بخش درگیری از این محفل سیف الرحمان ملکزاد، از جوانان فعال استان غور، به سخنرانی پرداخت، او در صحبت‌های خود انقلاب ایران و افغانستان را بی تاثیر از هم ندانست و گفت که در یک طرف قضیه ابرقدرتی مانند روسیه قرار داشت و طرف دیگر امریکا بود که با شهامت دو ملت بزرگ ایران و افغانستان آزادی و اسلام به پیروزی رسید.
سید هادی بلخی، از اعضای کلیدی حزب وحدت ملی مردم افغانستان نیز پیرامون اهمیت جهاد مردم افغانستان و پیروزی انقلاب اسلامی ایران حرف زد او در صحبت‌های خود افزود که جهاد مردم افغانستان در مقابل شوروی سابق 14 سال به طول انجامید و مردم افغانستان شجاعانه ایستاد شدند تا از مقدسات و خاک خود در برابر تجاور شوروی  دفاع کنند.
افزود: مجاهدین برای بقای افغانستان مبارزه می نمودند و هیچ گونه تعصب دینی و مذهبی وجود نداشت.”
او گفت در هرجای که صدای دفاع در مقابل این گروه طالبان بلند می‌شود دفاع از افغانستان و افتخار برای همه مردم افغانستان است.
آمراصف خان چیکل، از فرماندهان پیشین جهادی ضمن ستایش ایستادگی و جهاد مردم افغانستان در برابر قشون سرخ

شوری افزود که این بار هم مردم افغانستان در برابر طالبان ایستاده اند و بدون شک که کامیاب خواهند شد و تلاش صورت گیرد تا یک حکومت اسلامی به وجود بیاید. او گفت رسالت مردم افغانستان تا هنوز تمام نشده است.
به گفته آقای چیکل: “زمانی در مقابل تجاوز شوروی مردانه ایستاده شدیم و رزمیدند این بار هم در مقابل طالبان ایستاده ایم و برای دفاع از آزادی و عزت خود مباززه می‌کنیم.”
در پایان این برنامه مولوی حبیب لله حسام، ریس مجموعه علمای سابق افغانستان به سخنرانی پرداخت و افزود آنچه که ما از دو انقلاب ایران و افغانستان آموختیم و تجربه گرفتیم، نباید فراموش مان شود.
او گفت نتیجه ایمان داری مردم افغانستان بود که در برابر شوری ایستادگی کردند که ارتش تا به دندان مسلح شوروی را به زانو در آوردند، که مایه حیرت تمامی جهان گردید.
ریس مجموعه شواری علمای پیشین افغانستان، طالبان را وسیله دست پاکستان خواند که به ضد منابع ملی و مردم افغانستان استفاده می شوند.

 

نمایش بیشتر

سیمرغ

سیمرغ یک نهاد فرهنگی و اجتماعی است که با اشتراک جمع کثیری از اندیشمندان، فرهنگیان و نویسنده‌گان در حوزه تمدنی و فرهنگی فارسی_ پارسی تشکیل گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا