اخبار افغانستان

 ۱۱ عضو شورای امنیت خواستار توقف سرکوب زنان توسط گروه طالبان شدند

نمایندگان ۱۱ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک بیانیه مشترک ادامه‌ی تبعیض جنسیتی سیستماتیک و ستم بر زنان و دختران در خراسان‌افغانستان را قویأ محکوم کرده و از گروه طالبان خواسته‌اند که سیاست‌‌ها و احکامی را که زنان و دختران را سرکوب می‌کنند، لغو کنند.
این بیانیه دیروز (دوشنبه، ۷ حوت/اسفند) پیش از برگزاری نشست شورای امنیت درباره‌ی خراسان‌افغانستان از سوی اکوادور، فرانسه، جاپان، مالت، کوریای جنوبی، سیرالئون، اسلوونی، سوئیس، بریتانیا، ایالات متحده و گویان صادر شده است.
نشست شورای امنیت دیروز پشت درهای بسته برگزار شده و تا اکنون اطلاعاتی از آن به بیرون درز نکرده‌اند.
نمایندگان ۱۱ کشور و امضاکنندگان بیانیه تعهدات مشترک برای زنان، صلح و امنیت (WPS)، در بیانیه‌ای بر تعهد قوی شان برای پیگیری حقوق و منافع زنان و دختران در خراسان‌افغانستان تأکید کرده‌اند.
آنان گفته‌اند که صلح، ثبات و توسعه پایدار در خراسان‌افغانستان تنها در صورتی می‌تواند حاصل شود که یک روند سیاسی فراگیر مبتنی بر احترام به حاکمیت قانون و حقوق‌بشری همه مردم خراسان‌افغانستان وجود داشته باشد؛ روندی که در آن حقوق زنان و دختران به‌طور کامل رعایت و صدای همه مردم این کشور شنیده می‌شود.
نمایندگان ۱۱ کشور ادامه‌ی تبعیض جنسیتی سیستماتیک و ستم بر زنان و دختران در خراسان‌افغانستان توسط گروه طالبان را به شدت محکوم کرده و از این گروه خواسته‌اند که فوراً همه سیاست‌ها و احکامی را که زنان و دختران را سرکوب می‌کنند، از جمله محدودیت‌ بر تحصیل، کار و آزادی حرکت و آزادی بیان را لغو کنند.
نمایندگان این کشورها گفته‌اند که زنان و دختران باید از حقوق انسانی و آزادی‌های اساسی خود در زندگی عمومی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی استفاده کامل داشته باشند.
آنان بر نقش ضروری زنان در پیش‌گیری و حل مناقشات، ایجاد صلح و واکنش بشردوستانه تأکید کرده‌اند و گفته‌اند که مشارکت برابر زنان در انکشاف، اقتصاد و پروسه‌های سیاسی در افغانستان حیاتی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا