اخبار جهان

مجلس سنای آمریکا: سقوط کابل قابل پیش بینی بود

کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا می‌گوید که بر اساس یافته‌های این کمیته، سقوط دوباره کابل به دست گروه طالبان کاملاً قابل پیش‌بینی بوده است.
یکی از معاونین کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا، روز یک‌شنبه( ۲۶ قوس/آذر) به نشریه واشنگتن اگزمینر گفته که محققان این کمیته طی شش ماه گذشته با بیش از ۱۵ مقام پیشن و برحال دولت این کشور در مورد خروج فاجعه‌بار از خراسان‌افغانستان مصاحبه کرده‌اند.
این گفت‌وگوها از جمله با برایان مک‌کئون، معاون سابق وزیر امور خارجه امریکا در امور مدیریت و منابع، راس ویلسون، سفیر سابق این کشور در کابل، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه پیشین امریکا در امور صلح خراسان‌افغانستان،  ند پرایس، سخنگوی سابق وزارت امور خارجه این کشور و مشاور کنونی ارشد این وزارت‌خانه و سوزی جورج، رییس دفتر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، انجام شده است.
این عضو مجلس نماینده‌گان امریکا که نامی از وی در گزارش برده نشده، افزوده است: «من می‌گویم آنچه تا کنون آموخته‌ایم این بود که این کاملاً قابل پیش بینی بود. می‌دانید پس از روی کار آمدن دولت بایدن در جنوری ۲۰۲۱، وزارت امور خارجه چشم‌پوشی کرده است.»
به گفته وی، کاخ سفید از گفت‌وگو در این مورد خودداری کرده است.
بربنیاد اطلاعات، تحقیق این کمیته در چند مورد از جمله پایبندی دولت بایدن به توافقنامه دوحه، حفظ پایگاه هوایی بگرام و میدان هوایی کابل و همچنان روند تخلیه ادامه دارد.
با این حال، مایک مک کال، ریيس کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا نیز به این نشریه گفته است: «دولت بایدن دوست دارد امریکایی‌ها خروج آشفته خود از خراسان‌افغانستان را فراموش کنند، این خروج دشمنان ما را در سراسر جهان جسورتر کرد، متحدان و شرکا ما را رها کرد، من اجازه نخواهم داد که این اتفاق بی‌افتد.»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا