اخبار جهاناخبار

خواست آمریکا از دادگاه لاهه: به خروج فوری اسرائیل از سرزمین‌های اشغالی فلسطین رأی ندهید

رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که امریکا از دادگاه بین‌المللی دادگستری در لاهه خواسته است که به خروج فوری اسرائیل از سرزمین‌های اشغالی فلسطین رأی ندهد.

رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که امریکا از دادگاه بین‌المللی دادگستری در لاهه خواسته است که به خروج فوری اسرائیل از سرزمین‌های اشغالی فلسطین رأی ندهد.
به گزارش گاردین، ریچارد ویسک، مشاور حقوقی موقت وزارت خارجه‌ی امریکا در جریان نشست‌های استماعی دادگاه بین‌المللی دادگستری به قضات این دادگاه گفته است که باید امنیت اسرائیل در هر راه‌حلی برای مناقشه در نظر گرفته شود.
او افزوده است: «هرگونه حرکت به سمت عقب‌نشینی اسرائیل از کرانه‌ باختری و غزه مستلزم توجه به نیازهای امنیتی بسیار واقعی اسرائیل است.»
دادگاه بین‌المللی دادگستری این هفته‌ جلسات استماعیه‌ی خود در مورد وضعیت حقوقی سرزمین‌های اشغالی فلسطین را آغاز کرد و قرار است نمایندگان ۵۰ کشور در جریان این جلسات، مواضع کشورشان را در این مورد بیان کنند.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۲ از دادگاه بین‌المللی دادگستری خواست تا در مورد «اشغال طولانی‌مدت، شهرک‌سازی، الحاق سرزمین‌های فلسطینی از سال ۱۹۶۷، اقدامات اسرائیل با هدف تغییر ترکیب جمعیتی، وضعیت قدس اشغالی و پی‌آمدهای تصویب قوانین و اقدام‌های تبعیض‌آمیز از سوی اسرائیل» نظر دهد.
همچنین قرار است این دادگاه تأثیر سیاست‌ها و عملکردهای اسرائیل بر وضعیت حقوقی اشغالگری و پی‌آمدهای حقوقی آن برای همه‌ی کشورها و سازمان ملل متحد را بررسی کند.
این دومین‌بار بود که مجمع عمومی سازمان ملل از دادگاه بین‌المللی دادگستری خواست تا در رابطه با اراضی اشغالی فلسطین نظر مشورتی ارائه دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا